Kunst i det offentlige rum...


Klik på foto for større eksempel
 
 

Klik på foto for større eksempel
 
  Frederikssund
Aks med to strå
En viking

Fraktalskulptur
Halvvind

Liggende kvinde
Moderne menneske

Mor og Barn
Min indre svinehund

Pige sætter sit hår
Relief

Siddende pige, Birgit
Søjlefigur

Sten, Falkenborgskolen
Steffen Lund

Vandkunst
Venskabet

Willumsesn Ravne

Slangerup
Erik Ejegod
Adam og Eva


Skibby
Kvinde ved tidens ende
Skibby Kino


Jægerspris

Hjorten, Jægerspris slot
Wiedewelt

HOME - Kunst i det...
 



 
FONTÆNE I BLÅ GRANIT
Jun-Ichi Inoue

japansk/danske billedhugger Jun-Ichi Inoue f. 1948. Som en gave til den kommende skole og Græse Bakkeby-området, tog et lille "kunstudvalg" i august 2003 på besøg på www.Veksølund.dk .
Vi enedes om, at det var denne skulptur, "Fontæne", som skulle stå foran den nye skole i Græse Bakkeby.
Jun-Ichi Inoue, havde færdiggjort skulpturen i år 2000, i sit værksted i Rutsker på Bornholm, og i et flot samarbejde på tværs mellem William E. Berntsens fond, Frederiksborg Amts Kunstudvalg og entreprenører fra skolebyggeriet, lykkedes det at opstille "Fontænen" foran skolens hovedingang!
Det var Kultur - og Fritidsudvalgets intension, at også skolebørn skulle stifte bekendtskab med - og have glæde af moderne kvalitetskunst.
Fontænen, og området omkring den, blev færdiggjort i sommeren 2005. Derfor denne gave til børn på skolen, samt til alle i hele lokalområdet! Endnu en gang havde vi i Frederikssund Kommune glæde af den donation, som William E. Berntsen gav til "kunst i det offentlige rum"!









 
  VENSKABET
4 nordiske venskabsbyer

Den 2. juli 1994 indviedes ved rundkørselen Omkørselsvejen/Frederiksværkvej en skuptur "VENSKABET" bestående af sten hentet fra egnene omkring de 4 nordiske venskabsbyer.
Stenene skulle være et symbol på venskab og give de kommende generationer et indblik i betydningen af nordisk samarbejde, sådan som det har formet sig indtil nu.

SIBBO-STENEN
Stenen fra Sibbo er en rødbrun granitsten, en vandreblok kløvet af vand og fundet i en lysning i en skov mellem blåbær, pors, bregner og mos. .

KUMLA-STENEN
Stenen fra Kumla er en grønlig marmor hentet op fra Kumla-bruddet, hvor den lå i et stort stendepot mellem hvide birkestammer og nyudsprungne bævreasp.

AURSKOG-HØLAND-STENEN
Stenen fra Aurskog-Høland er af gnejs. Det er en vandreblok, som isen har flyttet på og gemt i den nordiske muld.

FREDERIKSSUND-STENEN
Vores egen sten er en tæt kornet granitsten med grå og røde aftegninger. Den er også en vandreblok, og sine afrundede former har den fået af isens lange vandring med den. Stenen er klædeligt den mindste af de fire.